The following is list of district committees:


CATASTROPHIC  HEALTH COMMITTEE
Nancy Rankin HS
Tiffany Stringer JH
Karla Rush Intermediate
Jill Waggoner Primary
Zandra Freeland Para-Professional
Lyn Alumbaugh Secretarial
Becky Baird Food Service
Celle Eby Transportation
 
Top

CCTA (CARTHAGE COMMUNITY TEACHER'S ASSOCIATION) OFFICERS
Mark Sponaugle, President TC
Leny Davis, Vice President VP
Walt Wicklund, Treasurer HS
Lisa Sweet, Secretary MT
Joan Stevens, Membership Chair MS
Jeanne Sneddon, Legislative Chair HS
 
Top

CEA (CARTHAGE EDUCATIONAL ASSOCIATION) OFFICERS
Kirby Newport, President HS
Caroline Tubbs, VP HS
Tiffany Stringer, Secretary JH
Doug Dahlman, Treasurer Support Staff
Sherryle Jones, Social Events Chairperson JH
Lynne Devrieze, Membership Chairperson JH
Joyce Martin, Scholarship Chairperson HS
 
Top

CURRICULUM COUNCIL
Jenny Bogle Administration - Secondary
Scott Ragsdale Administration - Elementary
Autumn Palmer  HS (Chair for science)
James Kinder HS (Chair for social studies)
Melissa Wilkinson HS (Chair for communication arts)
Walt Wicklund HS (Chair for math)
Bob Whyte HS (Chair for foreign languages)
Renee Riley HS (Chair for practical arts)
Gary Greek/Cheryl Church HS (Chair for fine arts)
Connie Anderson JH (Chair for communication arts)
Annie Calhoon  JH (Chair for math)
Jeania White JH (Chair for science)
Keith Zoromski JH (Chair for social studies)
Gina Banks Elementary-K
Jenni Denney/Amy Jones Elementary-1st
Amy Collier/Jenny Starchman Elementary-2nd
Tysha Roughton Elementary-3rd
Amy Bien Elementary-4th
Shane Lankford/Jamie Alberts Elementary-5th
Cyndi Smith Elementary-6th
Leesa Loggains/Amy Collier PDC Chairs
Nancy Rankin  Chair for media centers
Butch Loveall Chair for health/PE
Becky Rodenbaugh/Kevin Hawkins Chairs for EL
Brad Hunt Chair for Guidance Counselors
Cheryl Sharples A+
Cindy Rogers Technology
Renae Brownfield Special Ed
Barb Kraxberger/Donna Maggard

Instructional Facilitator

Top

HEALTH INSURANCE COMMITTEE
Dr. Mark Baker  Chairman 
Walt Wicklund HS
Mark Sponaugle Technical Center
Dawn Hanner JH
Linda Havely Middle School
Kelsey Baucom Elementary
Chris Gartner  Elementary
Judy Hawkins Elementary
Anne Miles Elementary
Jennifer Starchman Elementary
Brenda Wagoner Support Staff
John Gremling Retired
 
Top

HIGH SCHOOL ATTENDANCE REVIEW COMMITTEE
Walt Wicklund Chairman
Donna Aronson HS
Cathy Lipscomb HS
Chad Campbell HS
 
Top

PREVENTION & INTERVENTION COMMITTEE
Patty Laney Administration
John Godfrey Beacon School/Consultant
Milton Wick HS
Kathleen Swift HS
Daryl Billings HS
Suzanne White HS
Donna Aronson HS
Keith Espinosa HS
Eddie Stephens Technical Center
Leigh Coleman You-turn
Tom Moore JH
Tiffany Stringer JH
Fran Wallain JH
Sandy Hartley JH
Velda Patton Elementary
Renea Willits Elementary
Brenda Brown Elementary
Tabby Compton Elementary
Pat Brown   Elementary
Helen Dillard  Elementary
Chris Gartner  Elementary
Linda Williams Elementary
Jana Sawyer Elementary
Lisa Sweet Elementary
Linda Havely Elementary
Larry Beckett Elementary
Joyce Wilkerson Elementary
Bob Goltra Elementary
 
Top

PROFESSIONAL DEVELOPMENT COMMITTEE
Leesa Loggains Co-Chair
Amy Collier Co-Chair
Suzanne White HS
Mike Sharits Technical Center
Karen Watson JH
Becky Rodenbaugh Middle School
Kim Meyer Columbian Elementary
Bridget Triplett Mark Twain Elementary
Amy Collier Pleasant Valley Elementary
Anne Goodman Steadley Elementary
Justin Baucom School Board (non-voting)
Laurel Rosenthal Administration (non-voting)
Donna Maggard  
 
Top

SAFETY COMMITTEE
Dr. Mark Baker  Administration
John Bailey Maintenance Director
Cathy Dunn Transportation Director
Becky Baird Food Services Director
Carol Cooper Nurse Coordinator
Teresa Blankenship Support Staff
Roshel Franklin Support Staff
Laura Schwab Teacher
Jeff Marrs Teacher
Tony Diggs Board Member
Archie Dunn Jasper County Sheriff
Chris Thompson Fire Chief
Greg Dagnan Police Chief
Hannah Blount HS Student Council President
  JH Student Council President
 
Top

TECHNOLOGY COMMITTEE
Cindy Rogers Chair, Technology
Mariann Morgan Business person
Deborah Swarens Administration
Kandy Frazier HS
Nancy Rankin HS
Debbie Stephens HS
Eddie Stephens Technical Center
Renee Riley Technical Center
Leigh Coleman You-Turn
Chris Honaker Technology
Cathy Eck Technology
Ron Wallace JH
Mary Ann Stone JH
Sonia Resa Elementary
Ronna Patterson Elementary
Diana McAfee Elementary
Chris Rogers Elementary
Diane McWilliams Elementary
Velda Patton  Elementary
Cindy Motley Elementary
Judy Hawkins Elementary
Gloria Lawrence  Support Staff
Lyn Alumbaugh  Support Staff
Anne Goodman Support Staff
 
Top

Home | General | Board of Education | District Data | District-Wide Programs | Elementary | Secondary | Contact | Site Map
 Created by Jeff Burgin  |  Contact Webmaster  |  Last Updated June 25, 2013